Lapse sündimine perekonda on üks sagedasemaid lemmiklooma äraandmise põhjuseid üle maailma. Siiski on lemmikud ja beebid aastasadu koos edukalt hakkama saanud ning tegelikult ei peaks uue ilmakodaniku tuleku eel loomast loobuma. Samuti ei pea te meelt heitma, kui teie noor laps ja äsja võetud kass ei suuda algul leida ühist keelt. Enne, kui asute oma kiisule uut kodu otsima, proovige neid suhteid taastada või esimest korda luua, et teie lapsed saaksid kasvada üles kodus, kus lemmikloomi armastatakse ja hoitakse.
Lemmikloomaga koos üleskasvamine on lastele õpetlik ja emotsionaalselt tähtis kogemus. Kassid on selleks hea valik, kuna nad oskavad ise seada piire enda ja lapse vahel. Kui teie kiisu ei soovi parasjagu lapsega suhelda, siis ta läheb teise tuppa või ronib mõnele kõrgele riiulile. Puuriloomad nagu hamstrid ei saa keelduda lapsega suhtlemisest, ning koerad võivad küll lahkuda toast, aga nad ei saa minna kõrgele, et omaette olla. See hetk, kus kass tõmbub teie lapsest eemale, võib teie last küll kurvastada, aga see on tähtis õppetund tema jaoks. Rääkides talle, kuidas kiisule saab teha pai ainult siis, kui kiisu seda tahab, õpib teie laps loomade tundeid austama, ning et sellised piirid kehtivad ka tema puhul – tal on samamoodi õigus eemale astuda, kui ta parasjagu ei soovi, et keegi teda puutuks.
Rääkige talle nendest piiridest juba enne kassi võtmist, ning olge ise kõrval, kui teie laps esimest korda kassiga tutvub. Näidake talle ise, kuidas peab kassile pai tegema, ning kui kass eemale läheb, siis seletage, et kiisu sai piisavalt pai ja tahab ringi uudistada hoopis. Jälgige, et teie laps ei käiks kassil kannul, vaid õpetage teda – kassil on õigus minna sinna, kuhu ta tahab, ning kui teie laps teda jälitab, siis võib kiisu hirmu tunda ja peitu pugeda. Las ta paitab kassi ainult siis, kui kass ise tema juurde tuleb sõbralikult, või kui kass on kuskil rahulikult pesas. Kui teie kass sisiseb lapse peale, või proovib teda käpaga lüüa, tõmmake oma laps sellest olukorrast eemale. Rääkige talle, et kiisu kardab, mitte, et kiisu on kuri. Vaadake koos kassi kehakeelt ja näidake talle märke hirmul olevast kassist – et kass peidab ennast/kössitab, ta kõrvad on peadligi, tal on kuri pilk, ta vehib sabaga. Las teie laps õpib lugema kiisu kehakeelt ning õpib eristama, millal on kiisul hea tuju ja võib pai teha, ning millal tahab kiisu omaette olla.
Väga tähtis on õpetada lastele, kuidas kassidega suhelda ja mängida. Lemmikuga koos kasvamine aitab arendada laste enesehinnangut, kuna nad mõistavad juba väga noorelt, isegi 3-aastaselt, et nemad vastutavad ka kiisu heaolu eest. Kassiga mängimine võiks olla teie lapse jaoks tähtis ülesanne kodus – see aitab tal luua häid suhteid kiisuga, ning liikumine on neile mõlemale tervislik. Kui teie laps on vanem, suhtuge kassiga mängimisse nagu tema kodutöösse – rääkige, et see on sama oluline nagu voodi kordategemine, toa koristamine jne. Näidake talle, kuidas ta peaks kiisuga mängima, käige koos mänguasju hankimas või meisterdamas, vaadake koos videoid sellel teemal. Las ta mängib teie kiisuga iga õhtu vähemalt 15 minutit enne kassi toitmist, et aidata luua nii tal kui ka teie kassil toredat uut rutiini.
Kui teie laps on veel pisike, siis saab ta aidata teil kassi toitmisega. Pange kassitoit ise kaussi valmis, aga las tema olla see, kes tõstab selle ettevaatlikult õigesse kohta – saate vajadusel hoida teda selle töö ajal süles, ning olla abiks, kui kauss peaks kukkuma hakkama. Sellised lihtsad ja eakohased ülesanded aitavad arendada lapse empaatiavõimet ja hoolivust teiste suhtes. Teie pisike laps õpib nii juba varakult, et lemmikloom ei ole mänguasi, vaid perekonnaliige ja sõber. Vanemaks saades saate õpetada teda kassiga mängima, ning teismelised lapsed saavad vastutada suuremate ülesannete nagu liivakasti korrashoidmise eest. Pidage meeles, et lapsevanemana olete peamine vastutav isik siiski teie, aga see ei tähenda, et peaksite kõik kassiga seotud ülesanded enda peale võtma.
Kassiga mängimine, temaga rääkimine ja tema eest vastutamine aitavad kaasa teie lapse kognitiivsele arengule ning vähendavad tema stressi. Paratamatult ei soovi lapsed iga murega oma vanemate poole pöörduda, aga nad võivad teinekord pöörduda hoopis teie lemmiku poole, et lohutada ennast ja otsida emotsionaalset tuge. Nagu koeradki saavad kassid ka aru, kui nende inimene on õnnetu ja vajab nende seltsi. Kui teie noorel lapsel oli näiteks koolis raske päev, ja teie jõuate koju alles hiljem õhtul, siis võib kiisuga rahulikult koos veedetud aeg muuta tema päeva kordades lihtsamaks, kui kodus üksi olemine.
Juhul, kui te ei otsi põhjuseid kiisu võtmiseks või allesjätmiseks koju, vaid teil on tekkinud konkreetne mure kassi ja lapse vahel (näiteks kass teeb lapsele haiget, teie laps kardab kassi jne), kirjutage julgelt meile info@kassiabi.ee aadressil. Iga olukord on erinev, ning meie vabatahtlikud on valmis pakkuma teile kindlat nõu ja abi.